اتاق فرارهای ژانر کاراگاهی

ژانر کاراگاهی ژانر کاراگاهی یا mystery، به صورت کلی با حل یک معمای پیچیده سر و کار دارد. این معما میتواند معمای یک قتل، یک سرقت (سرقت از موزه یا هر مکان دیگری)، گم شدن یک کودک یا حتی مرتبط با وقایع تاریخی باشد. در بازیهای با ژانر کاراگاهی علاوه بر معماهایی به صورت کلاسیک در بازی قرار دارد و شما را در مسیر بازی قرار می‌دهد، قالبا با معماها و پازلهای استنتاجی نیز سروکار خواهید داشت. البته حضور معماهای استنتاجی الزامی نیست و در بعضی از اتاق فرارها با ژانر کاراگاهی شما با معماهایی ساده تر اما با بازی به شدت پرهیجانی رو به رو خواهید شد و میتوان گفت شما در این گونه بازیها با ژانر کاراگاهی-اکشن رو به رو هستید. به عنوان مثال بازیهایی با موضوع نفوذ به یک سازمان به منظور سرقت اسناد یا حضور مخفیانه در یک موزه یا هر مرکز امنیتی عمدتا بازیهایی با هیجان بالا هستند.

ذکر این نکته ضروری است که ژانر کاراگاهی یا ژانر جنایی متفاوت است و شاید بتوان گفت ژانر جنایی به نوعی زیرمجموعه ژانر کاراگاهی در نظر گرفته می شود. در ژانر جنایی شما همیشه با معمای قتل، مظنونین به قتل، آلت قتاله، انگیزه قاتل و مواردی از این دست سر و کار دارید در حالی که در ژانر کاراگاهی شما ممکن است با سوژه های متنوع‌تری درگیر باشید.

`اتاق فرار سرقت، شام آخر، سلول، اپیدمی، اقامتگاه (هاستل) و لیمیا در دسته ژانر کاراگاهی قرار میگیرند. البته در هر کدام از بازیهایی که نام برده شد، معمولا دو ژانر در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، مثلا اتاق فرار لیمیا کاراگاهی-دلهره‌آور یا اتاق فرار سلول کاراگاهی-ماجرای است.