اتاق فرارهای ژانر ترسناک

اتاق فرار ترسناک

ترس یک واکنش طبیعی و حالت هیجانیست که به علت واکنش افراد نسبت به چیزی که می‌تواند خطر یا تهدید باشد، رخ می‌دهد. ژانر ترس برخلاف سینما و بازی‌های کامپیوتری، یکی از ژانرهای هیجان‌انگیز و جذاب در صنعت اتاق‌فرار محسوب می‌شود. شما در اسکیپ‌روم ترسناک، خودتان را در دل داستان میبینید و عمیقا شرایط حاکم در بازی را لمس می‌کنید؛ به همین علت، این روزها شاید بتوان گفت محبوبیت این ژانر در اتاق‌فرار خیلی بیشتر شده و به همان نسبت تمرکز سازندگان اسکیپ‌روم نیز، به سمت ترسناک شدن بازی‌ها سوق پیدا کرده است. گاهی اوقات آدرنالین و هیجانی که در اثر ترس ایجاد می‌شود، آنقدر بالاست که بعد از تجربه‌ی یک بازی ترسناک، احتمالا به دنبال ترسناک‌ترین اتاق فرار تهران خواهیدرفت. اما هیچ‌وقت فراموش نکنید که ترس یک احساس نسبی بوده و تجربه‌ی آن برای افراد مختلف در یک وضعیت می‌تواند کاملا متفاوت باشد. به عبارتی چیزی که باعث القای ترس در شما ‌می‌شود، ممکن است برای فرد دیگری ‌چنین نباشد. بنابراین شاید مقایسه‌ی میزان ترسناک بودن اسکیپ‌روم‌ها، خیلی دقیق و درست نباشد.

اسکیپ روم ترسناک یا معمایی؟

احتمالا این جمله در ذهن خیلی از پلیرهای اتاق فرار شکل گرفته باشد که یک اسکیپ‌روم یا ترسناک است یا معمایی. درحالیکه باید اذعان کرد این یک تعبیر غلط از مفهوم اسکیپ‌روم است، چراکه اساس و پایه‌ی «اسکیپ‌روم بودن»، معماست. بنابراین اتاق فرار چه ترسناک باشد چه نباشد، حتما معمایی هم هست و ترسناک بودن، می‌تواند ژانر و چاشنی آن باشد. البته باید این واقعیت را پذیرفت که تمرکزکردن و توانایی حل معما در شرایطی که ترس و اضطراب همه‌ی وجود شما را فراگرفته، بسیار سخت است. بنابراین معمولا سعی می‌شود درجه‌ سختی معماهای بازی ترسناک، پایین تر از بقیه‌ی ژانرها باشد.

اسکیپ‌روم ترسناک یا هیجان‌انگیز؟

قطعا ترسناک بودن یک اتاق فرار، احساس هیجان را در شما برانگیخته خواهد کرد و اگر به دنبال هیجان باشید، احتمالا رزرو یک اتاق فرار ترسناک اولین گزینه‌ی شما خواهد بود اما باید درنظر داشت که هیجان الزاماً به واسطه‌ی ترس نیست و نباید تصور کرد که هیجان فقط در ترسیدن خلاصه می‌شود. این تجربه در بازی‌های غیرترسناک مجموعه اسکیپ‌روم دات آی آر همانند سرقت یا کمپ آلفا به وضوح دیده می‌شود.

ترس خودتان را باور کنید!

اینکه یک اتاق فرار ترسناک، چقدر بتواند شرایط واقعی استرس‌زا مثل دکور، نورپردازی، گریم بازیگر، صداها و موسیقی ترسناک را برای شما شبیه‌سازی و باورپذیر کند، در القا کردن ترس موثر خواهد بود. شاید در راه برگشت به خانه با خود بگویید، چرا انقدر ترسیدم وقتی قرار نبود برایم اتفاقی بیفتد اما واقعیت این‌ است که در آن لحظه‌ بخشی از مغز شما تسخیر شده و ترسیدن را کاملا باور کرده‌است.

اما پنیک نکنید!

احتمالا اگر فیلم های اسکیپ روم را دیده باشید، احساس کنید که هرلحظه جان شما درخطر است و واقعا باید برای حفظ جان خود معما حل کنید و در بازی پیش بروید، اما اینجا فیلم سینمایی نیست. مرز باریکی بین غوطه‌وری کامل در داستان و یادآوری این که در یک بازی هستید وجود دارد. ترسیدن تا سرحد گسیختگی روانی بسیار مخرب است و فقط تجربه را از بین می‌برد.  برای جلوگیری از آن، می توانید هر چند وقت یک بار به خود یادآوری کنید که این یک بازی سرگرم‌کننده است و هیچ کس قرار نیست به شما آسیب برساند. البته ما در وب‌سایت اسکیپ‌روم دات آی‌آر این امکان را فراهم کرده‌ایم که اگر تمایل به حضور بازیگر ندارید، موقع رزرو به ما اعلام کنید. حد و مرزهای خود را قبل از بازی تعیین کنید. مثلاً اگر شنیدن صدای جیغ از نزدیک شما را آزار می‌دهد یا نگران قرارگرفتن در فضاهای تنگ و کوچک هستید، قبل از شروع بازی به ما اطلاع دهید. اما به‌طور کلی اگر مشکلات اضطرابی دارید، باردار هستید، بیماری قلبی-تنفسی یا شرایط پزشکی دیگری دارید، بهتراست در مورد رزرو کردن اتاق‌هایی با موضوع ترسناک تجدید نظر کنید.

تلاش اسکیپ‌روم دات آی آر بر این بوده تا بتواند سلیقه‌های مختلف در تمامی ژانرها را به نحو استاندارد، راضی نگه دارد. در نهایت اگر به دنبال ژانر ترس هستید، بازی‌های شب‌سیزدهم، احضار ۱، طاعون، آرماگدون و بازی جدید احضار ۲ را می‌توانید به صورت آنلاین رزرو کنید و با هم‌تیمی‌های خود آدرنالین و هیجان را به طرق مختلف تجربه کنید و لذت ببرید.