مسابقات تلویزیونی با موضوع اتاق فرار

مسابقات تلویزیونی با موضوع اتاق فرار

 طی سال‌های اخیر بازی‌های اسکیپ روم طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است و توانسته به عنوان یکی از محبوب‌ترین تفریحات جایگاه ویژه‌ای را کسب کند. محبوبیت اتاق فرار به حدی رسیده است که برنامه‌های تلویزیونی هم از آن ایده می‌گیرند. در این مطلب سعی می‌کنیم 4 مسابقه از بهترین مسابقات تلویزیونی با موضوع اتاق فرار و یک مسابقه از یوتیوب را به شما معرفی کنیم. خواندن این مطلب فقط چند دقیقه وقت شما را می‌گیرد اما حتما برایتان جذاب خواهد بود. 


1.    مسابقه تلویزیونی بازیمون 


یکی از مسابقات تلویزیونی با موضوع اتاق فرار بازیمون نام دارد که از شبکه 3 صدا و سیما پخش می‌شود و با استقبال بالای مخاطبان روبرو شده است. بازیمون مسابقه پرطرفداری‌ست که در یک هتل عجیب و غریب روایت می‌شود. در این هتل اتاق‌های تو در تویی وجود دارد که برای عبور از هر کدام از آن‌ها شرکت‌کنندگان باید معمایی پیچیده را حل کنند. 
البته ساخت مسابقه تلویزیونی با موضوع اتاق فرار در صدا و سیما خیلی رایج نیست. به همین دلیل می‌توانیم ادعا کنیم ساخت مسابقه با ژانر وحشت در رسانه ملی کاری پرریسک بوده که عوامل تولید این مسابقه آن را قبول کرده‌اند. مسابقات با یک موضوع داستانی از وقایع تاریخی کشور روایت می‌شود و شرکت‌کنندگان را در چالش‌های متعددی قرار می‌دهد. 
شرکت‌کنندگان باید با هوشمندی و دقت از مراحل مختلف عبور کنند. همچنین باید با وقایع و شخصیت‌های تاریخی آشنایی داشته باشند و اطلاعات عمومی مناسبی داشته باشند تا بتوانند تکه‌های پازل را کنار هم قرار دهند و از مراحل سخت این مسابقه هیجان‌انگیز عبور کنند.   
در واقع در این مسابقه تلویزیونی خبری از سکانس‌های نمایشی وجود ندارد. بلکه فضای مسابقه بازی اتاق فرار را تداعی می‌کند و دکورهایی دارد که هیجان و ترس را به مخاطب القا کند و او را وادار به انجام بهترین واکنش نماید. 
فضاسازی و جلوه بصری این مسابقه شرکت‌کنندگان و بینندگان را درگیر می‌کند و باعث می‌شود فضا برایشان واقعی و باور پذیر باشد. 
تهیه‌کنندگی مسابقه تلویزیونی با موضوع اتاق فرار یعنی بازیمون را عباس اختری و سینا شریفی به عهده دارند. طرح معماها نیز به عهده سعید فتحی روشن و همکارانش است.  
اگر در زمان پخش موفق به تماشای این مسابقه جذاب نشدید، می‌توانید از وب‌سایت شبکه 3 به صورت آنلاین قسمت مورد نظر را ببینید. 


2.    مسابقه راز سیب 


یکی از قدیمی‌ترین مسابقات تلویزیونی با موضوع اتاق فرار، مسابقه راز سیب است که در سال‌های 1374 و 1375 از شبکه 2 رسانه ملی پخش می‌شد. این مسابقه تلویزیونی محبوب را فرهاد جم و مهسا مهجور اجرا می‌کردند.  مسابقه با گروه‌هایی از شرکت‌کنندگان برگزار می‌شد که دنبال چراغ چشمک‌زن بودند و با انجام اقدامات عملیاتی و بازی‌های هوش وارد یک غار می‌شدند. عبور از این غار تو در تو برای شرکت‌کنندگان چالش‌های متعددی ایجاد می‌کرد. البته برای اینکه فضا برای شرکت‌کنندگان امن باشد و آسیب نبینند، استفاده از کلاه ایمنی اجباری بود. 
راز سیب از مهیج‌ترین مسابقات تلویزیونی با موضوع اتاق فرار بود که استقبال مخاطبان باعث شد چند مرتبه از رسانه ملی باز پخش شود. 


3.    ‭‬برنامه تلویزیونی Race to Escape‬


برنامه تلویزیونی Race to Escape نام یک مسابقه تلویزیونی با موضوع اتاق فرار است که در کشور آمریکا و در سال 2015 برای کانال‌های علمی تولید شد.
این مسابقه با استقبال طیف گسترده‌ای از علاقه‌مندان به بازی‌های مهیج روبرو شد و جزو محبوب‌ترین مسابقات تلویزیونی با موضوع اتاق فرار در آمریکا بود. این مجموعه  توسط یکی از کمدین‌های مشهور به نام جیمی پارد اجرا می‌شود. جیمی پارد میزبان و مجری این برنامه است و شرکت‌کنندگان در دو تیم با سه نفر عضو با هم رقابت می‌کنند. این مسابقه به شکلی طراحی شده است که شرکت‌کنندگان باید معماهای روانشناختی را حل کنند. قطعا شرکت‌کنندگانی که باهوش‌تر باشند و بتوانند با هم همکاری کنند در این مسابقه توانمند‌تر خواهند بود. البته بهتر است بدانید بخشی از هیجان شرکت در این مسابقه به دلیل جایزه آن است. جایزه این رقابت سخت و تنگاتنگ 25000 دلار است که شرکت‌کنندگان را برای رقابت به وجد می‌آورد. 
اتاق‌های این مسابقه تلویزیونی با موضوع اتاق فرار با رنگ قرمز و آبی مشخص می‌شوند که تنها تفاوت آن‌ها در رنگ است. روند بازی به این صورت است که شرکت‌کنندگان پیش از شروع بازی در جای خود با دستبند بسته می‌شوند و با شروع بازی یک ساعت فرصت دارند پنج کد 4 رقمی معماها را پیدا کنند و خود را از اتاق نجات دهند. همان‌طور که گفتیم برنده شدن به معنای کسب 25000 دلار جایزه است. اما اگر تیم بیشتر از 20 دقیقه داخل اتاق بماند، به ازای هر یک دقیقه باید 500 دلار هزینه بپردازد. 
وقتی شرکت‌کنندگان اولین پازل را به درستی حل کنند از قفل‌ها رها می‌شوند. شرکت‌کنندگان در پازل‌های بعدی باید از سرنخ‌های موجود در کشوها  کمک بگیرند تا بتوانند به صورت منطقی و بدون حدس‌ تصادفی پازل را حل کنند. آن‌ها وقتی کد را پیدا می‌کنند باید آن را در پانلی که جلوی درب قرار دارد بگذارند تا وارد پازل بعدی شوند. البته هر تیم 3 حدس برای هر پازل دارد. 
همانطور که گفتیم بازی با معماهای روانشناختی جلو می‌رود. بنابراین جیمی در هر کدام از بخش‌ها اصلاحات روانشناختی که توسط بازیکنان استفاده می‌شود را برای مخاطب توضیح می‌دهد.


4.    اتاق فرار سلبریتی‌ها (Celebrity Escape Room) 


یکی از برنامه‌های تلویزیونی با موضوع اتاق فرار که طی سال‌های گذشته از شبکه NBC پخش شده است و طرفداران زیادی دارد اتاق فرار سلبریتی‌ها است. شروع پخش این مجموعه در روز دماغ قرمز بود. شاید دلیل استقبال از این مجموعه و معروف شدن آن شرکت در امور خیریه و کمک به کودکان نیازمند بود.  کمدین‌های معروفی که در این مسابقه با موضوع اتاق فرار شرکت می‌کردند می‌توانستند تا مبلغ 150 هزار دلار برای بچه‌های فقیر در سراسر دنیا کمک جمع کنند. اما اگر کمدین‌ها نتوانند معماها را حل کنند و مبلغ مورد نظر را برنده شوند، استاد بازی یعنی جک بلک پول را برای خرید لامبورگینی کنار می‌گذارد. 
در صورتی که مسابقات تلویزیونی با موضوع اتاق فرار با استقبال بیشتری روبرو شود، احتمال ساخت برنامه‌ها و مسابقات تلویزیونی با معماهای مختلف در ایران و کشورهای جهان بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. 


5.    مسابقه فرار 


به جز مسابقات تلویزیونی با موضوع اتاق فرار، کانال یوتیوب هم مسابقه جذابی با نام فرار و با موضوع اتاق فرار دارد. این مسابقه را جانت ورنی در کانال Geek & Sundry  از سال 2017 شروع کرده است. مدت زمان حل معماهای این برنامه 30 دقیقه است.
 یکی از دلایل محبوبیت این مجموعه این است که سکانس‌هایی از صحبت‌های بازیکنان در باره عملکردشان در بازی به برش‌های بازی اضافه می‌شود که این موضوع برای مخاطبان بسیار جذاب است. برای اینکه مخاطب از تماشای مسابقه خسته نشود، روی صفحه زمان‌سنج، موجودی تیم‌ها نظیر اشیا یا عناصر پازل هم نشان داده می‌شود. نکته جذاب دیگری که درباره این مسابقه با موضوع اتاق فرار باید بدانید است که ویدئوهای آن به صورت رایگان در کانال یوتیوب در دسترس است.
جمع بندی 
بازی‌های اتاق فرار در مجموعه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها برگزار می‌شود و توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. با استقبال گسترده از بازی‌های اتاق فرار، سازندگان برنامه‌های تلویزیونی به فکر افتادند مسابقاتی با حال و هوای اتاق فرار تهیه کنند. در این مطلب لیستی از مسابقات تلویزیونی با موضوع اتاق فرار تهیه کردیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما سودمند باشد