نحوه انتخاب اتاق فرار

نحوه انتخاب اتاق فرار

اگر از اشخاصی هستید که می‌خواهید با دوستانتان بروید اتاق فرار تهران و نمی‌دانید که چگونه یک اتاق فرار مناسب با فضای گروهتان بروید، پیشنهاد ما این است که این مقاله ما را تا انتها دنبال کنید. چرا که ما صفر تا صد پیدا کردن یک اسکیپ روم جذاب را به شما خواهیم گفت. پس همراه ما باشید.
انواع ژانرهای اتاق فرار
شاید مهمترین علل برای تجربه یک اتاق فرار خوب، فهمیدن ژانر مورد علاقه خود و گروهتان است. اتاق‌های فرار از ژانرهای مختلف و متنوعی برخوردارند که هر کدام جذابیت ویژه‌ای دارند. در ادامه، به معرفی ۱۰ ژانر پرطرفدار اتاق فرار می‌پردازیم:


1.     ژانر اتاق فرار وحشت:


بیش ازهفتاد درصد از اتاق فرارهای ایران در این ژانر ارائه می‌شوند. در این ژانر بازیکنان در معرض مسیرها و چالش‌های ترسناکی قرار می‌گیرند که شامل موجودات عجیب‌وغریب و خون‌آشامان است.
 برای سناریو این ژانرشما می‌توانید، اسکیپ روم شب سیزدهم را انتخاب کنید. این سناریوی اتاق فرار در مجموعه اسکیپ روم دات ای آر تشکیل می‌شود و برای افراد زیر 15 سال و کسانی که فوبیای فضای تاریک دارند، اصلا مناسب نیست.
 از دیگر اسکیپ روم‌های این سبکی زیرزمین است. افرادی که این اسکیپ روم را بازی می‌کنند بیش از حد عادی می‌ترسند. اسکیپ روم زیر زمین در مشهد اجرا می‌شود و فعلا اصلا تهران اجرا نشده است.


2.     ژانر اتاق فرار دلهره آور:


در این ژانر، بازیکنان باید با وقوع اتفاقات ناخوشایند بدون هیچ نشانه‌ای مواجه شوند. این ژانر معمولاً با موسیقی‌های دلهره‌آور همراه است.
نکته‌ای که خوب است الآن بدانید این است که ژانر وحشت و دلهره آور در ایران معمولا یکی محسوب می‌شوند و تمایز خاصی بین آن‌ها نیست. در واقعا اغلب ژانرهای وحشت دلهره آور هم هستند.

3.    ژانر اتاق فرار اکشن:


ژانر بعدی اتاق فرار که خیلی جذاب است، اما افراد زیادی با آن آشنا نیستند، ژانر جنگی است. بازیکنان در این ژانر برای رسیدن به هدفی مشترک با هم می‌جنگند و استراتژی‌های مختلفی را اجرا می‌کنند. این ژانر بیشتر اوقات مشابه ژانر پلیسی  جنایی به نمایش در می‌آید. برای نمونه سناریوی جنگی شما می‌توانید تنگه ابوقریب را بازی کنید. تنگه ابوقریب یک روایت جذاب از جنگ ایران و عراق است.

4.    ژانر اتاق فرار جنایی-پلیسی:


در این ژانر، بازیکنان قاتل را شناسایی و قتل را گزارش می‌دهند. داستان و تعیین مهره‌های آن بسیار حساس است. برای این ژانر می‌توانید اسکیپ روم نفوذ را امتحان کنید.

5.    ژانر اتاق فرار کمدی:


در این ژانر، داستان‌ها و چالش‌ها به‌صورت طنزآمیز طراحی شده‌اند و همه چیز، از جمله موزیک و لباس‌ها طنزآمیز است.  در این ژانر شما همراه با فرار خنده هم دارید! برای مثال اتاق فرار پریزاد از اتاق فرارهای جذاب کمدی گونه است.

6.    ژانر اتاق فرار جاسوسی-سیاسی:


داستان‌های سیاسی و دیپلماتیک در این ژانر حاکم است و بازیکنان باید مسئله‌ای را سری نگه‌دارند یا پیامی را به شکل محرمانه منتقل کنند. از اتاق فرارهای معروف این سبک می‌توانید جاسوس را تجربه کنید. البته سناریوی جاسوس خیلی سیاسی نیست و فقط جاسوسی و کی هم ترسناک است. برای تجربه اتاق فرار سیاسی شما می‌توانید Los Santos را تجربه کنید. این اتاق فرار روایتی جذاب از دوره قبل انتخابات آمریکا را بازگو می‌کند.

7.     ژانر اتاق فرار رازآلود: 


در این ژانر، بازیکنان باید یک مسئله پیچیده را حل کنند و از هوش و تفکر خود استفاده کنند. برای ژانر معمایی دو سناریوی خوب برایتان می‌توانیم مثال بزنیم. اولین سناریو سناریوی طهران است که روایت مرگ یک تاجر اصفهانی مقیم تهران را بازگو می‌کند. این بازی از مجموعه اتاق فرارهای اسکیپ روم دات ای آر است که درجه سختی واقعا بالایی دارد. پس اگر از کسانی هستید که به معماهای پیچیده علاقه ندارید، وارد این بازی نشوید. 
سناریوهای جذاب دیگر این سبک سرقت است که این سناریو هم می‌توانید در مجموعه اسکیپ روم دات ای آر اما این بار در اصفهان تجربه کنید. نکته جالب این سناریو این است شما آدم بد این داستان هستید!


8.    . ژانر اتاق فرار درام:


بازی‌های این ژانر معمولاً با داستان‌ها و احساسات پرشور و جذابی همراه هستند. در این نوع اتاق فرار هدف احساسی شدن مخاطبان است از این نوع اتاق فرارها می‌توان به اتاق فرار دخت اشاره کرد که سناریویی درام و البته ترسناک دارد. در این ژانر شما باید خودتان را درگیر داستان کنید.

9.    ژانر علمی-تخیلی:


در این ژانر، بازیکنان به دنیای ناشناخته سفر می‌کنند و غرق در داستان‌های علمی و تخیلی می‌شوند. برای ژانر علمی تخیلی ما دو تا اتاق فرار کمپ آلفا و همچنین گلیچ را می‌توانیم برای شما مثال بزنیم. در سناریوی گلیچ شما وارد دنیای اکشن و تخیلی می‌شوید و در کمپ آلفا به آینده سفر می‌کنید.


10.    . ژانر ماجراجویانه:


بازیکنان در این ژانر به کشف حقایق پنهان دنیا و سفر به مناطق عجیب دنیا می‌پردازند. برای این ژانر ما به شما در درجه اول اتاق فرار هکر را معرفی می‌کنیم. این بازی اتاق فرار به اطلاعات اندک کامپیوتری نیاز دارد. سبک این اتاق فرار بسیار خاص و متفاوت از سایر اتاق فرارهاست. بعد از این اتاق فرار جزیره گنج هم سبکی ماجراجویانه دارد که برای بچه ها هم مناسب است.

چگونه بهترین اتاق فرار را انتخاب کنیم؟


حال که با موضوعی به اسم ژانر آشنا شدید، خوب است بدانید این فقط ژانر نیست که یک اتاق فرار را به تجربه‌ای بی نظیر تبدیل می‌کند، بلکه مجموعه‌ای از عوامل است که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.


1.    عکس‌های دکور بازی را ببینید.
تزیینات و طراحی محیط، از جنبه‌های مهم در تجربه بازی اتاق فرار است. طراحی دقیق و شگفت‌انگیز محیط بازی، قدرت انتقال احساساتی مانند ترس، هیجان و پنهان کاری را به شرکت‌کنندگان القا می‌کنند. به عنوان مثال، افزودن عناصر وحشتناک در یک اتاق فرار ترسناک، می‌تواند حسی از ترس و وحشت را به شرکت‌کنندگان منتقل کند. ژانر معمایی و و پلیسی و ... هم قطعا باید دکور مخصوص به خودشان را به نحو احسن داشته باشند. در ادامه عکس چند دکور جذاب اتاق فرار را برای شما عزیزان آوردیم.


2.     نوع معماها را از قبل بپرسید.
 معماهای موجود در محیط‌های با طراحی خوب، چالش‌برانگیزتر خواهند بود. به عنوان مثال، در یک اتاق فرار حرفه‌ای، شرکت‌کنندگان ممکن است مجبور شوند تا با گوش دادن به صداهای مختلف، به حل معماهای طراحی شده در آن بپردازند.

3.    سطح دشواری را بدانید
تنظیم سطح دشواری نیز باید با توجه به توانایی‌ها و تجربیات شرکت‌کنندگان صورت گیرد. به عنوان مثال، اگر اعضای گروه تاکنون تجربه‌ای از بازی اتاق فرار نداشته باشند یا اگر بچه‌ها در گروه حضور داشته باشند، بهتر است اتاق‌های با سطح دشواری کمتر را انتخاب کنند.

4.     رفتار کارکنان را بسنجید.
قبل از انتخاب یک اتاق فرار، می‌توانید رفتار کارکنان آن جا را ببیینید.

5.    تعداد شرکت کنندگان را در نظر بگیرید.
درباره تعداد شرکت‌کنندگان نیز باید توجه داشت که بازی اتاق فرار به صورت گروهی برگزار می‌شود. معمولاً تعداد افراد مناسب برای یک گروه بین ۴ تا ۶ نفر است. تعامل و همکاری بین اعضای گروه امری ضروری است تا بتوانند معماها را بهتر حل کنند.


6.    خواندن نظرات بازیکنان قبلی را از یاد نبرید
همچنین، توجه به نظرات دیگران نیز می‌تواند در انتخاب اتاق فرار مناسب کمک کند. بنابراین، قبل از رزرو، نظرات و تجربیات دیگران را بررسی کنید تا تصمیم بهتری بگیرید.


7.    زمان بازی را در نظر بگیرید.
زمان بازی اتاق فرار معمولاً بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است، اما ممکن است بسته به ژانر بازی، زمان طولانی‌تری نیز نیاز باشد. در هر صورت، بهتر است بازی‌هایی با زمان کمتر را در تجربه‌های اولیه انتخاب کنید تا از خستگی اعضای گروه جلوگیری کنید.


8.    داشتن اکیپ خوب
واقعیت این است که در اتاق فرار هدف لذت بردن از جو است. حال می‌خواهد جو معمایی باشد یا ترسناک و یا هیجانی. اگر اکیپی داشتید که نمی‌توانستند خود را وارد نقش در اتاق فرار کنند، دیر یا زود هم خود و هم گروهتان را خسته می‌شوید. پس هم خودتان را وارد جو کنید و هم تیمی پایه با سلایق مشترک با هم بچینید. بعضی از مراکز مثل اسکیپ روم دات ای آر به شما برای تیم سازی کمک می‌کند. پس اگر تیم نداشتید، حتما از قبل به آن‌ها اطلاع دهید.


11.    از تجهیزات مناسب مطلع شوید.
ببینید خب قطعا اگر وارد اتاق فرار بشوید و تجهیزات مثل قفل سالم نباشد و یا اشیای اطراف به خوبی کار نکنند، دیر یا زود از اتاق فرار خسته می‌شوید.


12.     خودتان را بشناسید.
در آخر باید بگوییم که شما باید خودتان را بشناسید. یعنی اگر حتی اکیپ خوبی داشته باشید، اما شما از ژانر و دکور و ... لذت نبرید، اصلا اتاق فرار خوبی را تجربه نخواهید کرد. در واقع باید ببینید که آیا شما فردی هستید که می‌خواهید بترسید و یا آیا شما از اشخاص عاشق معمایید، یا هر دو! فهمیدن این موضوع به تجربه خوب نهایی شما می‌کند.


 سخن آخر
در این مقاله ما سعی کردیم که به شما در ابتدا ژانرهای مختلف اتاق فرار را معرفی کنیم. شناخت این ژانرها به شما کمک می‌کند که بهترین انتخاب را داشته باشید، اما فقط به ژانر اکتفا کنید. بنابراین شما باید سایر مواردی را که یک اتاق فرار را جذاب می‌کند را نیز بسنجید. بنابراین ما در این مقاله بعد از موضوع ژانر موارد دیگر هم برای شما بازگو کردیم. حال شما بگویید، چه عواملی یک اتاق فرار را به یاد ماندنی می‌کند؟