بازی بردگیم با تم اتاق فرار

بازی بردگیم با تم اتاق فرار

بردگیم اتاق فراری!

شاید بتوان گفت، بازی های اتاق فرار یکی از بزرگترین موفقیت های این دهه باشند. کمتر کسی تصور میکرد که به دام افتادن در یک شرایط خاص و بحرانی در اتاقی که فضاسازی متفاوتی با فضاهای روزمره دارد، تا این حد سرگرم‌کننده باشد.
حال تصور کنید برای این سرگرمی، حتی نیازی به ترک خانه یا اتاق شخصیتان نداشته باشید و لذت حل معماها و عبور از چالش های متعدد را روی یک میز تجربه کنید.
در نگاه اول، شاید این سوال در ذهن ایجاد شود که بازی‌های رومیزی اتاق فرار چقدر میتوانند هیجان همه‌جانبه‌ی یک اسکیپ‌روم رئال را شبیه سازی کنند؟
چطور میتوان سناریو، فضاسازی، مکانیزم‌های جذاب، پیدا کردن سرنخ‌ها، قفل‌های متنوع مرسوم در اتاق‌های فرار، پازل‌های چالش‌برانگیز، همه وهمه را در یک بازی بردگیم یا رومیزی تجربه کرد؟

این سوال را اسکیپ باکس یا جعبه فرار، محصول جدید اسکیپ‌روم دات‌آی‌آر به بهترین شکل پاسخ می‌دهد.
قطعا که نمیتوان منکر تفاوت‌های اسکیپ‌باکس و اسکیپ‌روم رئال شد، اما این محصول توانسته تا حد زیادی، این شرایط را شبیه‌سازی کند. وجود یک اپلیکیشن در کنار این بازی، امکان شبیه‌سازی بهتر را سهل می‌نماید.
این شبیه‌سازی را میتوان از جنبه‌های مختلف بررسی کرد.

فضاسازی:
فضاسازی‌هایی که روی یک سری کارت‌ها دیده می‌شوند این امکان را به شما میدهند که نگاه به زوایای مختلف یک اتاق، داشته باشید و خود را در آن مکان تصور کنید. گویی خود شما آنجا هستید و در پی کشف سرنخ‌های لازم ...

سناریو :
برخلاف بازی‌های معمول بردگیم یا رومیزی که در آن‌ها سناریو بخشی است که توجه کمتری به آن می‌شود، به جرات میتوان گفت از نقاط قوت یک اتاق فرار رومیزی، جاری بودن سناریو در لحظه‌ لحظه‌ی بازی با حل معماهای آن است. اسکیپ‌باکس یک نمونه‌ی بسیار خوب برای اثبات این موضوع بوده و شما را قطعا تحت تاثیر قرار خواهد داد.

معماها و مکانیزم‌های پازلی :
اینجا جاییست که میتواند شما را بارها و بارها شگفت‌زده کند. اتفاقات جذابی که میتواند کاستی‌های بقیه بخش‌ها نسبت به اسکیپ‌روم واقعی را به طور کامل پوشش دهد. وجود المان‌های فیزیکی هیجان‌انگیزی که شما را برای ادامه دادن بازی و بازکردن قفل‌های متنوع آن قطعا به وجد میاورد را میتوان از ویژگی های اصلی اسکیپ‌باکس برشمرد.

نور :
این بخش کمترین شباهت را به یک اسکیپ‌روم رئال دارد، چراکه قطعا امکاناتی که در یک اسکیپ‌روم واقعی میتوان درنظر گرفت، قابل مقایسه با یک اتاق فرار رومیزی نیست.
اگر بخواهیم مثالی در این رابطه بزنیم، مثلا شاید در قوانین یک بازی گفته شود که در فضای کم نور و با نور یک شمع بازی را انجام دهید تا بیشتر خود را در دل ماجرا احساس کنید.

موسیقی :
شما با کمک اپلیکیشن همراه بازی، میتوانید موسیقی متن بازی را بشنوید تا حس عمیق‌تر بازی را درک کنید. این موسیقی میتواند برای لحظات و شرایط مختلف، متفاوت باشد.

تایمر و وسیله‌ی گرفتن راهنمایی :
از مهم‌ترین مشخصه‌های یک اتاق فرار، وجود تایمر و وسیله‌ی گرفتن کمک یا راهنمایی در حل پازل‌ها و چالش‌های آن است.
اپلیکیشن مختص این بازی، به شما کمک ‌می‌کند تا در هر زمان که نیاز داشتید، به سراغ آن بروید؛ زمان سپری شده را ملاحظه کنید و یا راهنمایی همان مرحله مدنظرتان را دریافت کنید.
یک قاعده‌ای که میتوان آن را مختص بازی‌های رومیزی درنظر گرفت، این است که زمان برای شما محدودکننده نیست. این قاعده برای اسکیپ‌باکس هم صدق میکند و شما میتوانید ساعت ها، بازی را ادامه دهید. اما نکته اینجاست که اگر میخواهید همان استرس و هیجان گذشت زمان در اتاق فرار را تجربه کنید، به زمان تعیین شده‌ی بازی توسط طراحان پایبند باشید و البته کمتر از راهنمایی‌ها استفاده کنید. انتخاب با خودتان …

تعداد نفرات بازیکن‌ها :
یکی از ویژگی‌های این سبک بازی های اتاق فرار، انعطاف در تعداد نفرات شرکت‌کننده در بازی و قابلیت انجام آن برای گروه‌های کم جمعیت است. این بار شما میتوانید یک اتاق فرار را یک یا دو نفره تجربه کنید. هرچند که کار سخت‌تری در پیش خواهید داشت.
صدالبته که گروه‌های ۴ تا ۶ نفره، حالت ایده‌آل بازی را لمس خواهند کرد.

 در پایان می‌توان به این موضوع اشاره کرد که درکنار هم قرار گرفتن این بخش‌ها، یک اتاق فرار کامل و جذاب را برای شما شبیه‌سازی می‌کنند. اما …

سخن پایانی :
یک نکته‌ی بسیار بسیار مهم برای بازی‌های بردگیم یا رومیزی اتاق فرار، legacy بودن سبک آنهاست.
در این سبک بازی‌ها، اتفاقات و فرآیندهای مشخصی اتفاق می‌افتد که باعث تغییرات دائمی در آنها می‌شود و به همین خاطر، این نوع بازی‌ها برای هر نفر یا گروه، فقط یک‌بار قابل بازی هستند.
اما در طراحی این نوع‌ بازی‌ها، همیشه این نکته درنظر گرفته می‌شود که در همان یک‌بار، تجربه‌ی بسیار منحصربه‌فرد و جذاب و عمیقی برای پلیر خلق شود.
در یک جمله، اسکیپ باکس یا جعبه فرار تجربه‌ی اتاق فرار در یک جعبه است و تفریح اتاق‌فرار نیز بالذات، یک تجربه‌ی یکبارمصرف. اما شک نکنید که لمس این تجربه‌‌‌ی کاملا متفاوت، جذاب، هیجان‌انگیز و البته یکبار مصرف، خالی از لطف نخواهد بود.