بهترین بازی‌های گروهی

بهترین بازی‌های گروهی

در جستجوی فعال‌کردن روابط اجتماعی و ایجاد لحظات خاص و خوشایند، ما همواره به دنبال فعالیت‌هایی هستیم که همه را درگیر کند. بازی‌های گروهی با انواع مختلف و ایده‌های جذاب، یکی از بهترین راه‌ها برای برگزاری مهمانی‌ها، دورهمی‌های دوستانه و لحظات خانوادگی است. بازی‌ها، بیش از یک سرگرمی معمولی هستند. آنها می‌توانند ارتباطات را تقویت کرده و تیم‌ها را به هم متصل کنند. آنها می‌توانند به ایجاد همبستگی و افزایش هم‌دلی کمک کنند و حتی احساس تعلق به محیط کار یا محیط دوستانه را تقویت کنند. بازی‌های گروهی علاوه بر اینکه انرژی و شادی را افزایش می‌دهند، می‌توانند لحظاتی فراموش‌نشدنی را برای شرکت‌کنندگان فراهم کنند. اما آیا همه بازی‌های گروهی سرگرم کننده و  هستند؟ در ادامه چند بازی گروهی جذاب را به شما معرفی می‌کنیم.


آشنایی با 5 بازی گروهی جذاب


1.    پانتومیم


یکی از محبوب‌ترین بازی‌های گروهی در محیط خانگی، بازی پانتومیم است که بین جمع‌های دوستانه خیلی طرفدار دارد. در این بازی، توانایی برقراری ارتباط بی‌کلام، نقش‌آفرینی، کدگذاری و تمرکز به چالش کشیده می‌شود. اساس بازی پانتومیم بر آن است که یک مفهوم، یک عبارت یا یک کلمه را حدس بزنید و با توجه به اطلاعات کدگذاری شده آن را تشخیص دهید.
برای افزایش جذابیت بازی پانتومیم، می‌توان آن را به صورت دو گروه انجام داد تا احساس رقابت و هیجان بیشتر شود. همچنین، می‌توان بازی را در چند مرحله و با موضوعات مختلف و سطوح سختی متنوعی انجام داد. به عنوان مثال، می‌توانید یک مرحله از بازی را به نقاشی کشیدن اختصاص دهید یا بازی را به شکل پانتومیم سرعتی اجرا کنید. ایده‌های خلاقانه و جذاب برای بازی پانتومیم، این امکان را به شما می‌دهند که همیشه بازی را به شکلی منحصر به فرد و جذاب تجربه کنید. آیا شما تجربه بازی پانتومیم داشته‌اید؟ 

2.    مافیا


بازی مافیا به عنوان یکی از بازی‌های محبوب و مشهور با تم جاسوسی است که بین علاقمندان به بازی‌های گروهی حسابی محبوب شده است. در این بازی، شرکت‌کنندگان به دو گروه شهروند و مافیا تقسیم می‌شوند و در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. در طول این بازی، مهارت‌های هوش هیجانی افراد به چالش کشیده می‌شود؛ از جمله کنترل احساسات، مدیریت خشم، استدلال و تحلیل رفتار.
یکی از جذابیت‌های اصلی بازی مافیا، مخفی بودن نقش‌ها و تلاش شرکت‌کنندگان برای حدس زدن آن‌ها است. این بازی بیشتر برای افراد بالغ و نوجوانان مناسب است. اگرچه قوانین و روند اصلی بازی مافیا ثابت است، اما با ایجاد نقش‌های مختلف، می‌توان تغییرات کوچکی در بازی ایجاد کرد و آن را به چالش کشید.
شما می‌توانید از نسخه‌های مختلفی از بازی مافیا استفاده کنید، از جمله شب مافیا یا شهروند و مافیا. قوانین و نقش‌های بازی در این مجموعه به صورت کاملاً واضح و مشخص معرفی شده‌اند. آیا شما به بازی مافیا علاقه دارید؟ 


3.    دستمال توالت


یکی از رویدادهایی که در حال حاضر در فضای مجازی به شدت محبوب شده است، بازی دسته جمعی دستمال توالت است. برای شرکت در این بازی، تنها نیاز به دستمال توالت و یک لیوان آب دارید. در انتهای یک میز صاف ایستاده و دستمال توالت را باز می‌کنید، سپس لیوان آب را روی آن قرار داده و به آرامی شروع به بستن رول دستمال می‌کنید. چالشی که در این بازی رو به رو می‌شوید، ریختن آب از لیوان و پاره شدن دستمال کاغذی است. در پایان، فردی که بتواند بدون ریختن آب، رول دستمال کاغذی را جمع کند، برنده می‌شود.

برای انجام این بازی و سایر بازی‌های معرفی شده، می‌توانید جوایز و یا جریمه‌های مختلفی را در نظر بگیرید. این جوایز و جریمه‌ها می‌توانند بسته به شرایط و تعداد شرکت‌کنندگان متفاوت باشند. مثلاً می‌توانید برای جریمه‌های کوچک، مانند خرید بستنی برای همه شرکت‌کنندگان یا انجام وظایف دشوارتر استفاده کنید. این روش‌ها نه تنها بازی‌های دسته جمعی را جذاب‌تر می‌کنند، بلکه کودکان را یاد می‌دهند که چگونه برای به دست آوردن هدف خود تلاش کنند و تجربه‌های جدیدی در بازی‌های گروهی کسب کنند.


4.    توییستر


بازی توییستر یک بازی دسته جمعی فوق‌العاده است که حتماً باید در شب نشینی بعدی خانواده شما انجام دهید. این بازی به شما انرژی زیادی می‌دهد و در پایان شب می‌توانید تجربه عمیق‌ترین خواب زندگی‌تان را داشته باشید. توییستر به عنوان یکی از بازی‌های محبوب و شناخته‌شده، در اسباب‌بازی‌های فروشگاه‌های شهر شما موجود است و با یک پارچه بزرگ و دایره‌های رنگی عرضه می‌شود.
این بازی معمولاً به صورت دو نفره انجام می‌شود و نیاز به یک لیدر برای خواندن قوانین و دستورات بازی دارید. با توجه به آنچه که لیدر می‌خواند، شما باید دست و پاهای خود را در دایره‌های رنگی قرار دهید و تعادل خود را حفظ کنید. در نهایت، اولین شخصی که تعادل خود را از دست می‌دهد، بازنده خواهد بود.
توییستر می‌تواند برای کودکانی که دست چپ و راست خود را از هم تشخیص نمی‌دهند، بازی چالش‌برانگیزی باشد. این بازی علاوه بر سرگرمی، به توسعه مهارت‌های جسمانی و تعادل کودکان کمک می‌کند. با انجام این بازی، شب‌های خانوادگی شما پر از سرگرمی و شادی خواهد بود.

5.    اتاق فرار


حال به سراغ محبوب‌ترین بازی گروهی این روزها می‌رویم. این بازی اتاق فرار نام دارد. اما اتاق فرار چگونه است؟ 
 در این بازی شما وارد اتاقی مخوف می‌شوید، دراین اتاق گرفتار می‌شوید و تایمر شروع به شمارش می‌کند، یک صدای مهمان ناشناس از بالا شروع به حرف زدن می‌کند. در این لحظه، شما متوجه می‌شوید که باید به موقع از اتاق فرار کنید. این تعریف ساده‌ای از بازی اتاق فرار است و بخشی از جذابیت آن را تشکیل می‌دهد. این بازی نسبت به بازی‌های کامپیوتری کاملاً متفاوت است؛ زیرا ترکیبی از فعالیت‌های بدنی و ذهنی را دربرمی‌گیرد.
ایده اصلی این بازی از طرف متخصصان آموزشی در کشورهای آسیای شرقی پدید آمد. آن‌ها معتقدند که این نوع بازی‌ها می‌توانند به رشد و پویایی فردی کمک کرده و مهارت‌هایی مانند خلاقیت و همکاری را تقویت کنند. با گذشت زمان، اتاق فرار در آمریکا و اروپا هم گسترش پیدا کرد و اکنون در ایران نیز توسط تیم‌های مختلفی اجرا می‌شود. اولین مجموعه اتاق فرار در سال ۲۰۰۷ در شهر کیوتو ژاپن توسط شرکت SCRAP با یک اتاق برای گروهی شش نفره افتتاح شد. 
اما به نظر آیا همه اتاق فرارها جذاب هستند و ارزش رفتن دارند؟ قطعا خیر. در ادامه دو اتاق فرار خاص و باکیفیت را به شما معرفی می‌کنیم.


معرفی دو اتاق فرار تکرار نشدنی


اگر تهران هستید، ما برای شما اتاق فراری منحصر به فرد مد نظر داریم. نام سناریوی اتاق فرار ما طاعون نام دارد. اما داستان این سناریوی جذاب چیست؟
در این سناریو بیماری طاعون جهش یافته شهر را به آستانه مرگ کامل برده است. مراکز مختلفی برای ایزوله کردن افراد مبتلا به طاعون ایجاد شده‌اند. مأموران این مراکز مجوز دارند هر فردی که مشکوک به ابتلا به طاعون باشد را دستگیر کرده و به مرکز خود ببرند. شما و دوستانتان از دستگیرشدگان دیشب این مرکز هستید که با فاصله‌ای زیاد از شهر تاسیس شده است. بازرسان دولتی مدارکی را پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد این مرکز برای تست داروهای جدید ضد طاعون، افراد سالم را دستگیر و پس از انتقال بیماری، آنها را آزمایش می‌کند. مامورانی که برای پلمپ این مرکز به اینجا آمده‌بودند، در یک درگیری با تیم امنیتی اینجا کشته شده‌اند. رییس مرکز پس از کشتن همه شاهدان این ماجرا از جمله کارمندان خود، می‌گریزد. شما تنها چیزی که می‌دانید این است: دیشب یکی از دستگیرشدگان پیشین که به کلید خروج دست یافته بود، قبل از اعتراف کردن زنده زنده سوخته شد!

سناریوی فوق در تهران منطقه حقانی برگزار می‌شود. این سناریو برای مجموعه اسکیپ روم دات ای آر است و از سناریوهای خیلی محبوب این مجموعه محسوب می‌شود. البته چون ژانر اتاق فرار سلیقه‌ای است شما می‌توانید سایر سناریوهای جذاب این مجموعه را نیز قبل از بازی ببینید. برای مثال اگر ساکن کرج هستید، ما به شما دانجن را معرفی می‌کنیم. اما چرا دانجن؟ چون یک سناریوی حسابی ترسناک با چاشنی تخیل دارد.
در این سناریو حلقه‌ای عجیب به نام دومنیون وجود دارد. افسانه‌ها می‌گویند هر کسی که این حلقه را داشته باشد، می‌تواند بر کل دنیا حکومت کند. شما و دوستانتان تصمیم می‌گیرید برای پیدا کردن این حلقه وارد قلعه متروکه کینگ ریچارد شوید، زیرا آخرین بارحلقه در آنجا دیده شده است.
در این راه محلی‌ها به شما می‌گویند که از همان راهی که آمده‌اید برگردید. شما به این سخن گوش نمی‌دهید و با پرس‌وجو و تحقیقات خود، سعی می‌کنید راه را ادامه دهید. در این مسیر خیلی کسی با خوشرویی با شما رفتار نمی‌کند، اما بالاخره یک نفر پذیرای شما می‌شود. این شخص با خوش‌رویی شما را می‌پذیرد و حتی به شما شیرینی تعارف می‌کند.
اما بعد از تعارف، همه چیز به سمت عجیبی پیش می‌رود و شما به ناگهان به وضعیت بی‌هوشی فرو می‌روید...

سخن آخر
ما در این مقاله سعی کردیم که در ابتدا جذاب‌ترین بازی‌های گروهی را به شما معرفی کنیم. این بازی‌ها از پانتومیم شروع شدند و تا اتاق فرار ادامه داشتند. به یاد داشته باشید که تمام این بازی‌ها جذابیت خاص خودشان را دارند، اما قطعا اتاق فرار بازی خاص‌تر است. مخصوصا اگر از سمت مجموعه قدرتمندي، مثل اسکیپ روم دات ای آر ساپورت شده باشد.