متن صفحه escaperoom

اتاق فرار

اتاق فرار، یک سرگرمی جذاب و مکان‌محور است که در چند سال اخیر طرفداران زیادی در ایران و دیگر کشورهای دنیا پیدا کرده است. در بازی اتاق فرار، شما به همراه دوستان، خانواده یا همکارانتان، وارد فضایی از پیش ساخته می‌شود و ضمن غرق شدن در یک سناریو جذاب، با چالش‌ها و معماهای مختلفی رو‌به‌رو می‌شوید. در واقع اتاق فرار یا همان اسکیپ روم، یک بازی فکری معمایی و در عین حال ماجرایی است.

در بازی‌های اتاق فرار، شما نقش اول سناریوی بازی هستید. همه چیز واقعی است و برعکس بازی‌های کامپیوتری که شما عملا بیرون از فضای بازی هستید و همه چیز مجازی است، می توانید همه چیز را از نزدیک لمس کنید. ممکن است شما یک تیم کاراگاه باشید و باید بتوانید در زمانی مشخص یک پرونده قتل را به سرانجام برسانید یا شاید هم در یک زندان امنیتی گرفتار شده‌اید و باید بتوانید از آن زندان فرار کنید.

در یک اسکیپ روم، شما باید در زمانی محدود (60 الی 90 دقیقه)، با پیدا کردن سرنخ‌ها، قفل‌های مختلفی که در بازی وجود دارد را باز کنید و ضمن پیشبرد سناریوی بازی، بازی خود را به پیش ببرید. اگر نتوانید معماهای بازی را حل کنید اصلا نگران نباشید، بازی شما توسط گیم‌مستر (بازیگردان) بازی و از طریق دوربین‌های مداربسته و میکروفون‌هایی که در فضای بازی وجود دارد دیده و شنیده می‌شود و در زمان مورد نیاز راهنمایی‌های مورد نیاز را دریافت خواهید کرد. البته که مثل هر پازلی، اگر بتوانید به تنهایی از پس آن بر بیاید لذتی دو چندان خواهید برد. به خاطر داشته باشید که در فرآیند پیشبرد بازی ممکن است اتفاقات عجیبی نیز بیفتد! درب‌های مخفی یا دیواری که باز می‌شود، جادوگری که اشیا بدون تماس دست تکان می‌دهد یا چراغ‌هایی که به خاطر حضور ارواح خبیثه روشن و خاموش می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های اتاق فرار این است که برخلاف دیگر تفریحاتی که عمدتا در ایران وجود دارد، برای بزرگسالان طراحی شده و عمده مخاطب این بازی بین 20 تا 40 سال سن دارند. علاوه بر این، با توجه به گروهی بودن این بازی، اسکیپ روم یکی از سرگرمی‌های مورد علاقه‌ی شرکت‌ها برای فعالیت تیم‌سازی است. با توجه به این که در بازی اتاق فرار، کار گروهی، ارتباط کلامی با دیگر اعضای تیم، قابلیت رهبری تیم و رهبری‌پذیری اعضا در چالشی از جنس واقعیت قابل ارزیابی خواهد بود، می توان این تفریح را فعالیتی قابل توجه برای بخش منابع انسانی سازمان‌ها دانست.

بازیهای اتاق فرار اولین بار در کشور ژاپن و در سال 2007 وارد دنیای مهیجِ سرگرمی شدند و تقریبا از سال 2012 در اروپا گسترش پیدا کردند و از سال 2016 رشد جدی خود را در بیشتر کشورهای دنیا ادامه دادند. این بازیها از دنیای کامپیوتر وارد فضای واقعی شده و شبیه‌سازی یک اسکیپ روم یا اتاق فرار موبایلی (کامپیوتری) در فضای واقعی هستند. ذکر این نکته ضروری است که اتاق فرار اتاقی برای حل معما نیست! اگر چه که در اتاق فرار شما درگیر حل معما خواهید شد و نمیتوان اتاق فراری بدون معما تصور کرد اما ماجراجویی، فضاسازی، قصه‌گویی و در بعضی از اسکیپ‌روم‌ها شخصیت پردازی و قابلیت بازیگران نیز در کنار معما، تجربه فراموش نشدنی برای شما رقم خواهد زد.
اتاق فرار در ایران

اتاق فرار در ایران در بهار سال 1395 و با بازی نجات شهر متولد شد. اتاق فراری هیجان‌انگیز در قلب تهران و محله بهارستان. این اتاق فرار که تا همین 1-2 سال قبل در عمارت تاریخی دبیرالملک میزبان مردم تهران و البته ایران بود، توانست افراد بسیاری را با اتاق فرار آشنا و شیفته خود کند. همزمان با اتاق فرار نجات شهر، اتاق فرار فرار از زندان نیز در تهران افتتاح شد و و از ابتدای سال 1396، آرام آرام رشد این صنعت در ایران آغاز شد. در حال حاضر این سرگرمی نوین به عنوان زیرمجموعه وزارت ورزش و جوانان است و چندین مجموعه در تهران در قالب مجوز باشگاه بازی‌های فکری مشغول به فعالیت هستند. متاسفانه تعداد قابل توجهی اتاق فرار زیرزمینی به صورت غیرقانونی در تهران و بعضی شهرهای دیگر ایران فعال هستند که فاقد استانداردهای ایمنی و بیمه هستند و پیشنهاد می‌کنیم قبل از مراجعه به اتاق‌های فرار، از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید.

جالب است بدانید که علی رغم جوان بودن این تفریح در ایران، جشنواره ملی اتاق فرار از سال 1399 با حمایت بخش خصوصی و دولتی آغاز به کار کرده است و سالانه مثل جشنواره فیلم فجر، اسکار یا کن، به بهترین‌های اتاق فرار هر سال تندیس اهدا می‌کند: جشنواره اتاق فرار رازگشا. این جشنواره سالانه برگزار شده و در بخش‌های مختلفی مثل فضاسازی، سناریو، خلاقیت، طراحی معما، طراحی اکت و بهترین بازی برگزیدگان را انتخاب و معرفی می‌کند. در آخرین دوره این جشنواره، اتاق فرار شبح بازارچه توانست به عنوان بهترین بازی سال 1399 انتخاب شود.


ژانر اتاق فرار

ژانر سناریو بسته به حال و هوای اصلی و قالب بر محتوای بازی تعریف می‌شود که می‌تواند یکی از موارد زیر را شامل شود:


جنایی – ترسناک – اکشن – تاریخی – علمی تخیلی – ماجراجویی – سیاسی – فانتزی – حماسی – جنگی – بیوگرافی – کمدی – کمدی سیاه – سورٍئال – هیجان‌انگیز

ژانر اتاق فرار ترسناک یکی از ژانرهای محبوب اتاق فرار در تهران است که طرفداران زیادی دارد اما یادتان باشد که در اسکیپ روم ترسناک شما برای ترسیدن بازی نمیکنید! در واقع شما قرار نیست تجربه تونل وحشت با حضور انبوه بازیگران را داشته باشید! شما همچنان با معما و قصه و البته فضاسازی دلهره آور و اتفاقاتی ترسناک سروکار خواهید داشت.
اتاق‌های فرار در شهرهای ایران

همانگونه گفته شده، در سالهای اخیر اتاق فرار از نظر کمی و کیفی رشد قابل ملاحظه ای در ایران داشته است. در حال حاضر شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، کرج، یزد، ایلام، اهواز و کرمانشاه شهرهایی هستند که تعداد قابل توجهی اتاق فرار (با توجه به جمعیت هر شهر) دارند. هر چند که متاسفانه تنوع ژانر اتاق های فرار به خاطر تمرکز زیاد روی ژانر ترسناک کمتر از قبل است اما شما میتوانید اتاق‌های فرار در ژانرهای مختلف را در مجموعه اسکیپ‌روم دات آی آر تجربه کنید.
اتاق فرار تهران

7 سال از افتتاح اولین اتاق فرار تهران و ایران میگذرد. در هفت سال گذشته، مجموعه اسکیپ روم دات آی آر، اتاق فرارهای مختلفی در شهر تهران افتتاح کرده است.