بوردگیم

بازی رومیزی یا بوردگیم، یک بازی است که شامل حرکت دادن یا قرار دادن قطعات بر روی یک بورد یا تخته است که از قوانین و الگوهای مشخصی پیروی می‌کند.  بازی‌های رومیزی اغلب شامل عناصری از بازی‌های کارتی، نقش‌آفرینی و بازی‌های کوچک و دورهمی هستند.  بازی‌های رومیزی معمولاً قوانینی دارند که تعیین می‌کنند مهره‌ها، کارتها و دیگر اجزای بازی چگونه می‌توانند جابجا شوند و بازیکنان چه اقداماتی را می‌توانند انجام دهند.  اجزای یک بوردگیم، اشیاء فیزیکی هستند که یک بازی رومیزی را تشکیل می دهند، مانند بورد، کارت، تاس، نشانه،  مجسمه‌های مینیاتوری و غیره.

 انواع مختلفی از بازی‌های رومیزی وجود دارد، مانند بازی‌های استراتژی انتزاعی (مانند شطرنج)، بازی‌های مشارکتی (مانند پاندمیک)، بازی‌های استنتاجی(مانند کلو)، بازی‌های مهارتی و سرعت‌ عملی (مانند کاپوچین)، بازی‌های دورهمی (مانند مافیا) و غیره.

مکانیک بازی در بوردگیم، روش‌ها و سیستم‌هایی هستند که نحوه تعامل بازیکنان با بازی، اجزای آن و یکدیگر را مشخص می‌کنند.  برخی از مکانیک‌های رایج بازی عبارتند از: تاس‌ریزی، کشیدن کارت، اختصاص منابع، کاشی‌گذاری، جمع‌آوری توکن و غیره.

بازی های رومیزی پازل‌محور با تم اتاق فرار، نوعی بازی مشارکتی هستند که در آن بازیکنان با هم کار می کنند تا معماها را حل کنند و از یک مخمصه در یک محدودیت زمانی فرار کنند. برخی از نمونه های این سبک عبارتند از: Exit, Unlock!, EscapeBox