اسکیپ باکس

اولین برد گیم ایرانی با تم اتاق فرار

<< اسکیپ باکس >> جدیدترین محصول ما، و یک بازیِ رومیزی است. در واقع اسکیپ باکس را می¬توان نقطه¬ی تلاقی اسکیپ روم‌ها و بازی‌های رومیزی دانست. این محصول، پس از <<اسکیپ آنلاین>> دومین محصول ما است که می‌تواند تجربه‌ی بازی اتاق فرار را، بدون نیاز به مراجعه حضوری و در هر مکانی که دوست داشته باشید، برای شما فراهم کند.

 

اسکیپ باکس به عنوان اولین بازیِ رومیزیِ ایران در سبک اتاق فرار، در اسفند ماه سال 1399 توسط تیمِ اسکیپ روم دات آی ار معرفی و منتشر شد. ایده‌ اولیه‌ی ساخت این محصول، پس از شروع همه‌گیریِ بیماریِ کرونا و با هدف به وجود آوردنِ امکانی برای تجربه¬ی اتاق فرار بدون نیاز به خارج شدن از منزل، شکل گرفت. اولین سناریوی اسکیپ باکس با نام <<ویروس>> دقیقا روایتی از شروع یک پاندمی را به نمایش می¬گذارد و بازیکنان با هدف پیدا کردن واکسن، درگیر چالشها و معماهای بازی میشوند.
پس از استقبال کم نظیر از سناریوی ویروس، دومین اسکیپ باکس با نام <<قلب سیاه>> در ژانر جنایی و کارآگاهی منتشر شد. این بار بازیکنان درگیر یک معمای قتل می¬شوند و تلاش می¬کنند تا از رازِ یک جنایت، پرده¬برداری کنند.
از ویژگی¬های منحصر به فرد این بازی رومیزی، می¬توان به اپلیکیشن اختصاصی این بازی اشاره کرد. شما در کنار این جعبه¬ی اسرار آمیز، نیاز به این اپلیکیشن هم خواهید داشت. بسیاری از قفل¬ها و مکانیزم¬های بازی داخل همین اپلیکیشن قرار دارند و علاوه بر این، تایمر بازی و سیستم راهنمایی دهنده¬ی بازی هم همین اپلیکیشن است و به نوعی نقش بازیگردان(Game master) را در بازی شما ایفا می¬کند.
اسکیپ باکس درست مانند اتاق فرار و هر بازیِ معما محور، تنها یک بار قابل بازی شدن است. این نوع بازی¬ها در دنیای بازی¬های رومیزی با نام لِگِسی گیم (Legacy game) شناخته می¬شوند. لگسی گیم¬ها از سال 2011 وارد عرصه¬ی بازی¬های رومیزی شدند. جالب است بدانید برترین بازی رومیزیِ دنیا (بر اساس رنکینگ سایت Boardgamegeek.com) یعنی بازیِ Gloomhaven یک لگسی گیم است. هدف در این نوع بازی¬ها این است که در همان یک باری که بازی انجام می¬شود، برای بازیکن تجربه ای بسیار جذاب¬تر و خاطره¬انگیز¬تر نسبت به بازی¬های رومیزی عادی ایجاد کند. اسکیپ باکس هم از این قاعده مستثنا نیست و اجزایی که داخل جعبه¬ی بازی¬ با آن¬ها مواجه می¬شوید، شما را غافلگیر خواند کرد.